Úvod Fotogalerie Orlím brkem Co se jinam nevešlo Co je Hvozd Stará vrba Přepnout do angličtiny

Zpět   Okolo Kletě

Kleť, nejvyšší vrchol Blanského lesa s nadmořskou výškou 1083 metrů nad mořem. Hodně lidí žijících v Jižních Čechách zná typickou siluetu Kleti s televizním vysílačem a turisticky nejznámějšími místy jako lanovka, vrchol hory s Josefovou rozhlednou, Tereziinou chatou a nejvýše položenou hvězdárnou v Čechách.

Podstatně méně je ovšem těch, kteří opustí pohodlí lanovky nebo turisticky značených cest a poodejdou několik kroků z cesty (a někdy ani to není nutné). Člověk ihned získá možnost vnímat množství zajímavých míst, přírodních zákoutí, prastarých stromů a kamenů, tentokrát už obvykle bez početných turistů.

Lesní porost na Kleti je tvořen převážně listnatými lesy, nejčastěji bučinami, až na místa kde byly stromy vykáceny a kulturním porostem smrků a jedlí. Nicméně zachovaly se i původní lesy a tak můžeme při procházení lesem často narazit na obrovské vzrostlé buky, které zde rostou již několik staletí.

Na svazích hory pramení několik potoků, od těch úplně malých i k těm větším, jako například Hejdlovský nebo Chlumecký potok.

To, čeho si ale člověk všimne velmi brzy jsou kameny. Malé, velké, skály – je jich tu všude spousta. Od velkých skalních útvarů blízko vrcholu, přes menší suťoviska, kamenné ohrady a spousty stojících i povalených menhirů, až k těm menším, ale často zajímavým kamenům. Na Kleti jsou opravdu všude: u cest, dál od nich nebo skryté v neprostupném lese. Každý si zde může najít ten svůj, který bude umět to co zrovna potřebuje a nejspíš není v silách jednoho, nebo i více lidí, je všechny zmapovat, už jen kvůli obrovskému prostoru na kterém se úbočí Kleti rozkládají.